Poradna

Internetová poradna Asociace učitelů češtiny jako cizího jazyka si klade za cíl zodpovídat na dotazy, které se týkají českého jazyka, metod a didaktických postupů výuky češtiny jako cizího jazyka, možností vzdělávání učitelů v tomto oboru, učebních a didaktických materiálů a samotné činnosti AUČCJ.

Na dotazy v poradně odpovídají členové Výboru a metodického týmu AUČCJ. Dotazy je možné zadat prostřednictvím formuláře níže. Dotazy týkající se metodiky výuky je možné psát také přímo na mailovou adresu: metodika@auccj.cz.

Před odesláním nového dotazu doporučujeme prohlédnout si předchozí předchozí otázky a odpovědi a také sekci často kladené dotazy (FAQ).Řadit podle: datum

*) jsou označeny povinné položky

01:04 20.12.
2017
hospitace odborníka ve výuceAutor: Pavel Červeňák

Dobrý den,

realizujeme na naší škole výuku ČJ pro žáky s OMJ. Máme externího lektora a rádi bychom zajistili odbornou hospitaci ve výuce. Poskytujete i tyto služby?

Děkuji s pozdravem

Pavel Červeňák
Gymnázium Jana Palacha Praha 1
Tel. 776 86 5536
 
13:53 20.12.
2017
Re: hospitace odborníka ve výuceAutor: Dana Havlíková

Dobrý den,
s realizací odborných hospitací máme velké zkušenosti. Od roku 2011 do roku 2015 jsme pravidelně hospitovali pro MŠMT v kurzech Státního integračního programu. V současné době jsme získali další zakázku na spolupráci s MŠMT v letech 2018 - 2020.
Dále poskytujeme metodickou podporu, včetně odborných supervizí ve vyučování, pro Magistrát hl. města Prahy v projektu Systémová podpora výuky ČJ jako cizího jazyka.
Velice rádi zajistíme hospitaci i ve Vaší škole. Kontaktujte mě prosím na adrese: metodika@auccj.cz, domluvíme se na podrobnostech.
S pozdravem
Dana Havlíková
vedoucí metodička AUČCJ
 
12:21 29.03.
2017
UCCJAutor: Veronika

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, zda existuje nějaká publikace, či dokument, který by popisoval jak historii oboru Učitelství češtiny jako cizího jazyka a jak se tento obor vyvíjel. Případně, jaké jsou možnosti vzdělávání lidí, kteří chtějí češtinu jako cizí jazyk vyučovat. Nebo zda by bylo možné, poradit mi, kde bych tyto informace získala.
Přeji krásný den,
s pozdravem Veronika Škrabová
 
09:25 05.04.
2017
Re: UCCJAutor: Dana Havlíková

Dobrý den,
děkujeme za dotaz. Historií a vývojem oboru učitelství jako cizího jazyka se zabývá např. diplomová práce autorky Ireny Brychnáčové: https://is.muni.cz/th/74283/ff_m_b1/, tématu se dotýká také diplomová práce Lenky Machuldové: file:///C:/Users/Admin/Downloads/DPTX_2010_2_11410_0_319570_0_95508.pdf.
Možnosti studia oboru uvádíme podrobně v dotazu níže (Studium učitelství češtiny jako cizího jazyka).
AUČCJ nyní otevírá již třetí ročník úspěšného Cyklu školení pro začínající učitele češtiny, který je koncipován jako ucelená a na praxi zaměřená příprava učitelů. Leták pro školní rok 2017/2018 ještě není vytvořen, pro informaci Vám posílám odkaz na leták pro současný školní rok: http://www.auccj.cz/probihajici-projekty/cyklus-skoleni-pro-zacinajici-ucitele-ziskal-akreditaci-msmt!-a455.
 
11:54 08.10.
2016
dotaz ad český jazyk - pedagogAutor: Daniela Vrabcová

Dobrý den.
ráda bych poprosila o možnosti, které instituce mají právo státní jazykové zkoušky z Českého jazyka pro učitele, cizince.
Problém je s učitelem-Slovákem v ČR, školní inspekce to vytkla.
 
22:10 25.10.
2016
Re: dotaz ad český jazyk - pedagogAutor: Pavel Pečený

Dobrý den,
děkujeme za dotaz. Jako doklad znalosti češtiny pro pedagogické pracovníky (učitele-cizince) se uznává například osvědčení o státní jazykové zkoušce z jakékoliv školy s právem státní jazykové zkoušky - http://www.msmt.cz/vzdelavani/stredni-vzdelavani/jazykove-skoly-s-pravem-statni-jazykove-zkousky, nebo osvědčení o složení Certifikované zkoušky z češtiny pro cizince (CCE) na Univerzitě Karlově v Praze - http://ujop.cuni.cz/zkouska/certifikovana-zkouska-z-cestiny-pro-cizince-cce.
 
13:41 12.04.
2016
studium učitelství češtiny jako cizího jazykaAutor: Zuzana Nováková

Dobrý den přeji,
můžete mi prosím poradit, jak a kde může získat „pedagogické minimum" lektor češtiny pro cizince, který nemá pedagogické vzdělání?
 
14:01 12.04.
2016
Re: studium učitelství češtiny jako cizího jazykaAutor: Dana Havlíková

Dobrý den,
děkujeme za dotaz. Velmi nás těší, že přibývá zájemců o učitelství češtiny jako cizího jazyka.
Žádná oficiální směrnice, která by specifikovala, jaké vzdělání by měl lektor češtiny pro cizince mít, neexistuje. Vždy záleží na tom, kde a jak se chce uplatnit, případně na požadavcích jeho zaměstnavatele.
Zájemce o tuto práci má ale několik možností, jak vzdělání nabýt.
Učitelství češtiny jako cizího jazyka lze studovat na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Na vzdělávání učitelů, kteří budou mít ve třídách žáky-cizince, se zaměřuje také Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a Technická univerzita v Liberci.
Ústav jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy nabízí dvousemestrální Zdokonalovací kurz k výuce češtiny jako cizího jazyka. V Centru pro integraci cizinců je možné absolvovat několik typů kurzů, aktuálně např. Kurz lektorských dovedností pro učitele češtiny a kurz nazvaný Čeština pro cizince - metody práce v heterogenních skupinách. Nejrůznější semináře nabízí také Meta. V International Training Centre vás vyškolí v kurzu nazvaném Jak učit češtinu pro cizince.
V neposlední řadě Asociace učitelů češtiny jako cizího jazyka každoročně pořádá Cyklus školení pro začínající učitele češtiny jako cizího jazyka. Tento cyklus si klade za cíl komplexně připravit začínající učitele nebo učitele, kteří dosud neprošli teoretickou průpravou. Absolventi cyklu získají důležité informace o odlišnostech mezi výukou českého jazyka a češtiny pro cizince. Naučí se připravovat a realizovat efektivní lekce zahrnující nácvik všech řečových dovedností.
Cyklus školení pro začínající učitele češtiny jako cizího jazyka se skládá ze čtyř na sobě nezávislých školení, která se konají v průběhu jednoho školního roku. Každé školení zahrnuje tři devadesátiminutové semináře a po jeho absolvování získají studenti certifikát. Je možné absolvovat celý cyklus nebo jen vybraná školení.
 
17:22 05.10.
2015
prosba o doporučení učebniceAutor: Lucie Novotná

Dobrý den,
chtěla bych poprosit o doporučení vhodné učebnice Češtiny pro začátečníky. Jedná se o absolventy VŠ z Ukrajiny, Ruska, Gruzie a Španělska, kteří přijedou na rok v rámci Evropské dobrovolné služby. Mluví anglicky jazykové úroveň B1-B2. děkuji
 
14:57 28.01.
2016
Re: prosba o doporučení učebniceAutor: Dana Havlíková

Dobrý den,
mohu Vám doporučit učebnici New Czech Step by Step, je to moderní učebnice založená na komunikativní metodě výuky jazyků. Zároveň se dostatečně zaměřuje na gramatiku, obsahuje značné množství cvičení, což umožňuje perfektní ovládnutí látky. To mi připadá vhodné pro mladé absolventy VŠ, u nichž je předpoklad, že se budou snadno učit.
 
08:53 14.09.
2015
cizinec v mateřské školeAutor: Mgr. Kateřina Konvalinová

Dobrý den,

máme od září ve školce chlapečka (4r) z Nigerie. Neumí ani nerozumí česky. Ve třídě k němu máme anglicky hovořící asistentku. Jak postupovat v práci s tímto chlapcem? Asistentka s ním hodně komunikuje jen v angličtině. NEní lepší to spojovat i s češtinou? A existují nějaké materiály i pro takto malé děti, které bychom mohly dávat domů rodičům, aby s chlapcem mohli pracovat (ale ani rodiče neumějí česky).
Děkuji za odpověď, s pozdravem Mgr. Kateřina Konvalinová
 
11:07 01.02.
2016
Re: cizinec v mateřské školeAutor: Linda Doleží

Dobrý den, omlouvám se, za velmi pozdní reakci způsobenou technickými problémy. Pokud je Váš dotaz stále ještě aktuální, napište mi, prosím, na adresu metodika@auccj.cz. O situaci i dítěti bych potřebovala znát více informací, abych Vám mohla dobře poradit. Co se výukových materiálů a vhodných postupů týče, podívejte se, prosím, do naší metodické příručky Začínáme učit češtinu pro děti-cizince (předškolní věk), která je volně dostupná na http://www.auccj.cz/metodicke-materialy/zaciname-ucit-cestinu-pro-deti-cizince-%E2%80%93-predskolni-vek-a307, a do publikace Děti s OMJ v MŠ, kterou najdete na http://www.meta-ops.cz/metodicke-a-vyukove-materialy#OMJvMŠ.Hezký den, Linda Doleží
 


© AUČCJ 2004 - 2019 - všechna práva vyhrazena Gappa - tvorba webových stránek